Napelemes rendszerek védelme

Villám védelem:

A napelemes rendszereket többnyire az épületek tetőfelületére, vagy nyílt terepre telepítik. Építésükkor nagy mennyiségű fémszerkezetet használnak fel. Ettől a sok fémtől villamos vezetékek indulnak el, amelyek az épületbe vannak vezetve , olykor nagyon hosszú szakaszon keresztül. A modulok évtizedeken keresztül ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, amelyeket el kell tudniuk viselni. Az elrendezésükből fakadóan villamos szempontból a legnagyobb veszélyt a villámok jelentik a rendszer számára. A villámok közvetlen vezetett vagy közvetett, sugárzott csatolással villamos zavarokat idéznek elő. A nem megfelelő vezetékelrendezés miatt nagy méretű hurkok alakulhatnak ki, melyekben így az indukció révén jelentős túlfeszültségek jelenhetnek meg. Mivel közvetlen kapcsolat van az épület villamos hálózatával, nem csak a modulokban keletkezhet kár, hanem az épület bármely más készülékében is. A napelemes rendszerek telepítésénél mindig ellenőrizni kell a villámvédelmi rendszer megfelelőségét, vagy újra kell vizsgálni a szükségességét. Ezen túl optimális vezetékezéssel és megfelelő túlfeszültség-levezetők beépítésével a rendszert és környezetét fenyegető veszély minimálisra csökkenthető.

Tűzvédelem:

Napelemes rendszereknél a hibák leggyakrabban tüzet okoznak, ezért nagyon fontos, hogy az OTSZ és a TvMI előírásainak megfelelve épüljenek a napelemes erőművek, hogy a tűzesetek és áramütések kockázata minimálisra csökkenhessen.

Vagyonvédelem:

A HMKE napelemes rendszerek jellemzője. A rendszer telepítése jellemzően a háztetőre történik. A tulajdonos ott lakik ahol a telepítés történt, ebből kifolyólag a védelmet főleg a személyes jelenlét biztosítja, illetve a magas telepítés.

Nem állandóan lakott épületek esetén pl. nyaralók, hétvégi házak a magas telepítés nem nyújt elégséges védelmet, itt távfelügyelet adhat védelmet.

Napelem parkoknál kerítés, kamera és távfelügyeleti rendszer használata elengedhetetlen.